top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıIlhan Develioglu

NAKIŞ NE DEMEK?

Güncelleme tarihi: 29 Eki 2020

Nakış ne demek sorusuna ilk verilecek cevaplardan biri sözlük anlamıdır. Nakış ın sözlük anlamı şudur:

Genellikle kumaş üzerine, renkli iplikler ya da sırma kullanarak elle ya da makineyle yapılan işleme.

Nakış nasıl yapılır? ve Nakış ne demek sorusuna verdiğimiz bu kısa tanımdan da anlaşılacağı gibi, gerek el nakışı gerekse makine nakışı için kumaş üzere nakış işleme işi, ip kullanılarak yapılan bir işlem tekniğidir. Dolayı ise burada işin içine artık nakış ipi nelerdir sorusu aklımıza geliyor.

Nakış ipleri çok çeşitlilik göstermesine karşın piyasada en çok rağbet gören makine nakış ip çeşitleri şunlardır:

  1. Floş ip

  2. Polyester ip

  3. Dikiş ipliği

  4. Yün iplik

  5. Alt ipi

  6. Pul ipi

Bu her bir ip çeşidinin de kendi içerisinde bir çok alt grupları ve markaları vardır. Biz burada hem reklam olamasın, hem de haksızlık olmasın diye markalara girmek istemiyoruz.

Her ne kadar makinede yapılan nakış, el işi nakış kadar kıymetli olmasa da her iki nakış metodunun da yeri ayrıdır. El nakışı genelde kasnakla ve kasnaksız olarak her bir iş tek tek el işçiliği ile yapılırken, makine nakışları bundan yıllar öncesinde (yaklaşık olarak 1980 yıllardan itibaren) 6 kafa veya 8 kafa tek iğneli delikli kart sistemi ile yarı elektronik olarak hayatımıza

girdi.

Sonraları D dolap ZSK nakış makineleri ile tanıştık.

Kısa zamanda makine teknolojisi ilerleyerek önce 10 kafa sonra 12 kafa ve 15 kafa tam otomatik nakış makineleri hayatımıza girdi.


Bugün için nakış makinesinde 6, 9 veya 12 iğneli olarak, kafa sayıları 18. 24. 36. 54 ve hatta daha özel makineler olan brode nakiş makinelerinde daha da fazla kafa sayısı olmak üzere nakış perde, brode işlerinde bu makineler kullanılmaktadır. İlk çıktığında sadece nakış yapabilen bu makineler 2000 li yıllardan itibaren pul payet ve özel işleme teknikleri ile fonksiyonlarını da artırmıştır.Bu teknikler arasından bazıları; lase, kordone, süzene gibi teknikleri sayabiliriz. Aplike tekniği ise bir kumaşın üzerine belirli bir yerine farklı bir kumaşın birleştirilmesi işlemine denir.

Örnek olarak ceketlerimizin kol dirseklerindeki genellikle oval olan ve farklı bir kumaştan dirseğe monte edilen kumaş parçalarına aplike denir. Aplike aynı zamanda nakış yapılacak alanın büyük olması durumunda hem zaman ve maliyet hem de görsellik açısından asıl kumaşın bir kısmına başka bir kumaşı nakış ile tutturarak kullanılması şeklinde de uygulanır.


326 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page